Творчі завдання з дисципліни
«Професійна етика»

1. ЗАВДАННЯ СВІТОГЛЯДНОГО ТИПУ

1.1. Вербальні завдання: завдання з використанням технічних засобів, а саме ресурсів Інтернет, комп’ютера, до таких завдань відноситься творчий проект та його захист з використанням мультимедійної апаратури. Н-д: „Що ви знаєте про історію вашої професії?”

1.2. Невербальні завдання. Такі завдання спрямовані на формування навичок невербальної комунікації, а також на закріплення правил комунікативного поводження у різноманітних професійних ситуаціях.

Вправа «Товсте скло»

Мета: відпрацювати навички виразного використання міміки і жестів, необхідних у процесі роботи.

(Учасники діляться на 2 команди.)

Інструкція: уявіть, що ви спілкуєтеся одне з одним через товсте скло, тобто бачите, але не чуєте одне одного. Використовуючи невербальні засоби спілкування, донесіть якусь інформацію до всіх учасників.

1.3. Письмові завдання. Завдання спрямовані на формування навичок ділового листування.

Напишіть резюме. Перевірте правильність написання заяви на роботу. Стенографуйте хід засідання ради директорів.

2. ЗАВДАННЯ ЕМОЦІЙНО-ОЦІННОГО ТИПУ (спрямовані на створення комунікативних ситуацій за допомогою картин, художніх образів).

2.1. Вербальні завдання: Опишіть картину відомого художника, яка відповідає вашій особистості, використовуючи ваші професійні терміни.

Вправа. Уявіть собі здібність відчувати смак звуків, чути кольори, сприймати на нюх відчуття.

- Чим пахне слово «приймати участь»?

- Яке на дотик число «сім»?

- Який смак у блакитного неба?

- Як виглядає ідея свободи?

- Яка формула у вівторка?

- Який смак радості?

2.2. Невербальні завдання:

Вправа. «Етюд жестами»

Потрібно показати мімікою, жестами свій улюблений колір.

Після виконання вправи учасники діляться своїми враженнями.

Вправа «Скульптура»: перед дзеркалом виліпіть із себе самого скульптуру під назвою «Бадьорість, упевненість, життєрадісність, сила». Покажіть це за допомогою невербальних засобів.

Вправа. Подивіться протягом 15 хвилин латиноамериканський серіал без звуку і спробуйте за жестами і позами героїв зрозуміти, що відбувається на екрані.

2.3. Письмові завдання.

Вправа. «Скільки слів у нас в запасі?»

На аркуші потрібно написати якнайбільше добрих слів, якими ви наділяєте своїх колег. (Учасники діляться на три підгрупи.)

3. ЗАВДАННЯ ТВОРЧО-ДІЯЛЬНІСНОГО ТИПУ (ділові ігри, які відображають людські відносини на підприємстві, організації)

Ділова гра «Спілкування без бар’єрів»

Мета гри:

— формувати вміння володіти різними формами рольових комунікацій;

— удосконалювати особистісні навички емоційного реагування і самоконтролю під час спілкування;

— розвивати навички розуміння стилю поведінки співрозмовника;

— виховувати повагу, терпимість, шанобливе ставлення до співрозмовника.

Зміст гри:

1. Проблема: «Подолання бар’єрів рольової поведінки у спілкуванні керівника і підлеглих».

2. Учасники гри та їх функції:

До участі у грі залучаються всі присутні студенти, з яких формується експертна група (три студента) та дві команди учасників.

3. Модель учасників гри Учасники гри:

— демонструють типи рольової поведінки відповідно до запропонованих ситуацій.

Експерти:

— оцінюють демонстрацію студентами типів рольової поведінки;

— визначають переможців.

4. Порядок проведення ділової гри:

Завдання учасникам команди — до кожної із заданих ситуацій необхідно підібрати три типи відповідей (впевнену, невпевнену, агресивну) і продемонструвати.

Ситуації:

1. Зробіть зауваження підлеглому, який запізнився на роботу.

2. Поясніть підлеглому, що він не справляється зі своїми функціональними обов’язками.

3. Попросіть підлеглого вийти на роботу в суботу.

4. Підлеглий займає Вас розмовою, а Вам треба працювати.

Для розв’язання поставленої задачі студентам надається 5 хв. Після того кожен зі студентів демонструє варіанти відповідей. Експерти оцінюють виступ кожного із учасників та оголошують переможців.

5. Підбиття підсумків гри: за вдалу демонстрацію типу рольової поведінки — 3–5 балів.

Вправа «Маніпулятор»

Придумайте різноманітні ситуації маніпулятивного спілкування, н-д: вам необхідно потрапити на кіносеанс, а ви забули квиток. Знайдіть підхід до білетера, якщо це:

а) молода гарна дівчина;

б) жінка середніх років, яка намагається виглядати молодшою;

в) суворого вигляду жінка похилого віку;

г) чоловік у віці інтелігентного вигляду.

Вправа

Студенти групуються у пари. Треба знайти спосіб змусити першого зробити те, що йому не до душі, а другому – знайти спосіб відмовити «нахабі». Приклади прохань:

1. Я чув про вас, як про людину, яка ніколи нікому не відмовляє. Не могли б ви позичити 50 доларів? Мені скоро повинні повернути борг я відразу ж вам віддам.

2. Невже ви відмовитесь прийняти участь в цьому вечорі? Ми ж не всіх запрошуємо. Але нам відомо, що ви знаєте толк у справжньому мистецтві!

Вправа. Повторення пози і жестів партнера створює комфортне середовище для спілкування, допомагає співбесіднику розкритися. Не повторення діє навпаки.

Спробуйте під час розмови зробити кам’яне обличчя і ніяк не реагувати на слова співбесідника.

Під час іншої розмови спробуйте активно кивати і перебільшено відображати емоції партнера.

В третьому випадку прийміть ту ж позу, що і співбесідник, а коли він розговориться, різко змініть її. Уважно стежте за станом співрозмовників у всіх випадках.

4. ЗАВДАННЯ ПРОБЛЕМНОГО ТИПУ. (допомагають у створенні конфліктних ситуацій. Під час їх виконання студенти вчаться знаходити оптимальні шляхи вирішення конфліктів).

4.1. Вправи. Мета: ознайомити студентів з видами поведінки в конфлікті, відзначити їх визначальні фактори; визначити вибір певного стилю поведінки в конфліктній ситуації.

1. Вправа «Ехо».

Мета: допомогти учасникам навчитися розуміти позицію іншого.

Інструкція: робота в парах: один – мовець, а інший – його відлуння. Мовець викладає свою позицію з теми «Чому виникають конфлікти в колективі?», відлуння перефразовує висловлення мовця, тобто повторює його твердження своїми словами. Якщо мовець задоволений відлунням, то говорить далі, якщо ні – виправляє його.

Обговорення.

2. Вправа «Дивимось в очі».

Інструкція: станьте в коло, подивіться уважно один на одного й опустіть очі вниз. Після сигналу (плеск руками) усі повинні підняти голову й показати пальцем на одного із присутніх. Якщо вибір збігається, пара відходить в сторону. Уся група в такий спосіб розбивається на пари.

Один займає місце на стільці, інший стає перед ним. Долонями доторкнутись до долонь іншого. Один – тисне на долоні, інший – пручається. Потім помінятися місцями.

- Що ви почуваєте, коли інша людина «давить» на вас?

- У якому виді поведінки в конфлікті партнер «давить»?

- У якому виді поведінки в конфлікті партнер може відчути себе «задавленим»?

3. Вправа «Компліменти»

Мета: активізувати внутрішню енергію; сприяти створенню хорошого настрою в групі.

Психолог. Налаштуватися на гарний настрій нам допомагають енерджайзери (активізатори). Давайте поділимося рецептами гарного настрою і подаруємо одне одному компліменти.

(Під музику учасники передають м'яч одне одному. Коли музика стихне, називають рецепт гарного настрою.)

Інформаційне повідомлення

Ефективному діловому спілкуванню допомагає дотримання шести правил:

1. виявляти щирий інтерес до співрозмовника;

2. усміхатися;

3. пам'ятати ім'я людини, повторювати його в розмові;

4. уміти слухати;

5. вести розмову про те, що цікавить вашого співрозмовника;

6. ставитися до нього з повагою.

4. Вправа. «Хочу чаю»

Вибирають «провідника» і сім «пасажирів». У провідника закінчується зміна, а йому ще потрібно написати звіт, передати зміну. На зупинці входять пасажири, вони замерзли, їм дуже хочеться чаю. Пасажири повинні попросити чаю так, щоб провіднику захотілося його дати.

Східні мудреці радили: «Ввічливість — золотий ключик, яким відкриваються золоті замки людських сердець».

Обмін враженнями.

4.2. Вербальні завдання на професійні етичні дилеми (такі завдання мають характер проблемних та потребують від студентів власної оцінки та прояв професійних якостей, вміння оцінювати ситуації та обирати єдині вірні рішення виходу з конфліктів).

4.2.2. Дилема 1: Співробітник має дуже добрі рекомендації, щодо професійних якостей та добре виконує свою роботу, але досить часто він запізнюється. Його колега знає про це, а керівництво здогадується. Під час чергового розподілу премій, постало питання про дисципліну. Тільки підтвердження колеги могло змінити рішення у позитивний або негативний бік. Що робити колезі, якщо він чесна та справедлива людина?

Дилема 2: Керівник фірми прагне звільнити підлеглого за недобросовісну роботу, але не знаходить для цього відповідного приводу. Раптом співробітник потрапляє у лікарню з серцевим нападом. На час хвороби керівник призначає на цю посаду іншого підлеглого, а хворому працівнику доручають інший вид роботи, з яким він не впорається. Хворому співробітнику не повідомляють про це, а коли він повертається до роботи ставлять перед фактом. Як повинен поводити себе хворий підлеглий?

Дилема 3: Керівник організації, у зв’язку із закриттям фірми повинен звільнити одного із двох співробітників. Але у першого двоє дітей і при звільненні родина залишиться без коштів, а у другого хвора мати, яка потребує складної операції і її син єдина надія. Як вчинити керівникові?

4.2.3. У наведених нижче порадах Д.Карнегі вставте пропущені слова. Якщо вагаєтеся – перевірте себе, користуючись ключем до тесту. Але не робіть це одразу, тільки-но прочитавши речення, спочатку обміркуйте свій власний варіант відповіді:

1. Існує один найважливіший закон людських взаємин. Якщо ми йому підкоряємося, ми ніколи не вскочимо в халепу. Дійсно, якщо ви будете дотримуватись цього закону, ви матимете безліч друзів і почуватиметесь щасливим. Цей закон виголошує: завжди поводься так, щоб у іншого виникло почуття .................................................................

2. Якщо ви прагнете тільки ............................................................., ви ніколи не будете мати багато вірних, щирих друзів.

3. ............................має чарівну силу, навіть якщо її не видно. Телефонні компанії всюди в Сполучених Штатах мають програму з назвою «телефонна сила», яку пропонують тим, хто користується теле¬фоном для надання послуг або продажу товару. У цій програмі пропонується........................., розмовляючи по телефону. ........................................проникає у ваш голос.

4. «Людина без ..............................................не повинна відкривати крамницю».

5. Отже, якщо ви прагнете стати гарним співрозмовником, станьте передусім добрим ........................................

6. У цьому світі існує тільки один спосіб добитися найкращого ефекту в суперечці — ..................................................................................

7. Той, кого переконали проти його волі, залишається .........................................................................

8. Ніхто на небесах або на землі, або у воді не заперечить таким словам: «Я можу помилятися. Давайте ..........................................».

9. Більшість наших аргументів спрямовано на те, щоб нас переконати в тому, ..............................................................

10. Примушуйте співрозмовника з самого початку говорити: «............................». Утримуйте його, наскільки це можливо, від слова «.......... ».

11. Більшість людей, намагаючись схилити співрозмовника до своєї точки зору, дуже багато.............................. Нехай ....................... ваш співрозмовник. Ставте йому запитання і давайте можливість.............................

12. Намагайтеся чесно розглядати речі з точки зору ....................

13. Три чверті людей, з якими ви завтра зустрінетесь, прагнуть....................... Виявіть його, і вони полюблять вас.

14. Гра! Ось що любить кожна талановита людина. Можливість самовираження. Можливість довести свою перевагу, виграти й перемогти. Саме це прагнення породжує змагання чи то у ходьбі, чи то в поїданні пиріжків. Бажання перевершити. Бажання відчути...................................

Ключ

1. Існує один найважливіший закон людських відносин. Якщо ми йому підкоряємося, ми ніколи не вскочимо в халепу. Дійсно, якщо ви будете дотримуватись цього закону, ви матимете безліч друзів і почуватиметесь щасливим. Цей закон виголошує: завжди поводься так, щоб у іншого виникло почуття власної значущості.

2. Якщо ви прагнете тільки справити враження на людей та примусити їх зацікавитися вами, ви ніколи не будете мати багато вірних, щирих друзів.

3. Посмішка має чарівну силу, навіть якщо її не видно. Телефонні компанії всюди в Сполучених Штатах мають програму з назвою «телефонна сила», яку пропонують тим, хто користується теле¬фоном для надання послуг або продажу товару. У цій програмі пропонується усміхатися, розмовляючи по телефону. Ваша усмішка проникає у ваш голос.

4. «Людина без усмішки на обличчі не повинна відкривати крамницю».

5. Отже, якщо ви прагнете стати гарним співрозмовником, станьте передусім гарним слухачем.

6. У цьому світі існує тільки один спосіб добитися найкращого ефекту в суперечці — це уникнути її.

7. «Той, кого переконали проти його волі, залишається зі своєю думкою».

8. Ніхто на небесах або на землі, або у воді не заперечить таким словам: «Я можу помилятися. Давайте розглянемо факти».

9. І більшість наших аргументів спрямовано на те, щоб нас переконати в тому, в чому ми й так переконані».

10. Примушуйте співрозмовника з самого початку говорити: «так», «так». Утримуйте його, наскільки це можливо, від слова «ні».

11. Більшість людей, намагаючись схилити співрозмовника до своєї точки зору, дуже багато говорять самі. Нехай говорить ваш співрозмовник. Ставте йому запитання і давайте можливість говорити.

12. Намагайтеся чесно розглядати речі з точки зору іншого.

13. Три чверті людей, з якими ви завтра зустрінетесь, прагнуть співчуття. Виявіть його, і вони полюблять вас.

14. Гра! Ось що любить кожна талановита людина. Можливість самовираження. Можливість довести свою перевагу, виграти й перемогти. Саме це прагнення породжує змагання чи то у ходінні, чи то в поїданні пиріжків. Бажання перевершити. Бажання відчути свою значущість.

4.2.4. Правильно розташуйте у таблиці моделі поведінки у конфлікті відповідно до зазначених стратегій. Подумайте над питанням: які переваги і які втрати несе у собі кожна з названих моделей поведінки?

1. Мовчання

2. Вимагати беззастережної слухняності

3. Індиферентне ставлення

4. Повна відмова від дружніх чи ділових стосунків із винною стороною

5. Шукати творчих і неординарних рішень.

6. Застосувати фізичне насильство

7. Ображена відмова

8. Їдкі зауваження на «їх» адресу за «їх» спиною

9. Перехід на «чисто ділові стосунки»

10. Депресія

11. Миритися з тим, що відбувається, щоб не порушувати спокій

12. Злоститися, поки вони не передумають

13. Затаєний гнів

14. Лаяти себе за дратівливість

15. Демонстративне віддалення

16. Прагнути довести, що інша людина не права

17. Ігнорування кривдника

18. Користуватися вашою чарівністю для досягнення потрібної мети

19. Мовчати, а потім виношувати плани помсти

20. Уникати зіткнення в лоб

21. Намагатися бути об'єктивними, відокремлюючи проблему від особистостей.

22. Постаратися їх задовольнити.

23. Не шкодувати проблему, шкодувати людей.

24. Поділити предмет бажань порівну

25. Одержати щось і для себе

26. Перекричати їх

27. Викликати на допомогу союзників для підтримки

28. Визнати цінності інших, так само як і ваші власні.

29. Придушувати усі ваші негативні емоції

30. Не приймати явної відмови

31. Перехитрувати їх

32. Вимагати, щоб ваш опонент погодився з вами заради збереження стосунків

33. Підтримувати дружні відносини

34. Шукати справедливого результату

35. Визначити потреби всіх учасників

Ключ

Замовчування конфлікту

Мовчання

Демонстративне віддалення

Ображена відмова

Затаєний гнів

Ігнорування кривдника

Їдкі зауваження на «їх» адресу за «їх» спиною

Перехід на «чисто ділові стосунки»

Індиферентне ставлення

Повна відмова від дружніх чи ділових стосунків із винною стороною

Депресія

Втеча від конфлікту

Миритеся з тим, що відбувається, щоб не порушувати спокій

Лаєте себе за дратівливість

Користаєтеся вашою чарівністю для досягнення потрібної мети

Мовчите, а потім починаєте виношувати плани помсти

Придушуєте усі ваші негативні емоції

Виграти-програти

Прагнути довести, що інша людина не права

Злоститися, поки вони не передумають

Перекричати їх

Застосувати фізичне насильство

Не приймати явної відмови

Вимагати беззастережної слухняності

Перехитрувати їх

Викликати на допомогу союзників для підтримки

Вимагати, щоб ваш опонент погодився з вами заради збереження стосунків

Компроміс

Підтримувати дружні відносини

Шукати справедливого результату

Поділити предмет бажань порівну

Одержати щось і для себе

Уникати зіткнення в лоб

Виграти-виграти

Визначте потреби всіх учасників.

Постарайтеся їх задовольнити.

Визнайте цінності інших, так само як і ваші власні.

Намагайтеся бути об'єктивними, відокремлюючи проблему від особистостей.

Шукайте творчих і неординарних рішень.

Не шкодуйте проблему, шкодуйте людей.

4.3. Невербальні завдання. Покажіть свого колегу. Оберіть людину до якої ви негативно або позитивно відноситися, покажіть це. Покажіть до кого ви відчуваєте гнів, приязнь, страх. НАГОРУ